piątek, 2 maja 2014

Nowy w domu czyli o miłości do szparagów!

Łatwizną byłoby pomyśleć, że ten Nowy, to kot! Nic z tych rzeczy! Nowy chwilę wcześniej był w pudełku, w którym na zdjęciu siedzi kot! Nowy to garnek do gotowania szparagów! Nowy to prezent od przyjaciół - Kasi i Konrada! Jakże trafiony! 

Nie wiem jak dotychczas mogliśmy (fanatycy szparagów!) żyć bez takiego garnka! Teraz do obsługi szparagów mamy, fiu fiu, kompletne oprzyrządowanie - oprócz garnka, specjalny nożyk do obierania, też prezent, ale od mojej mamy!To królewskie warzywo, którym zajadał się Ludwik XIV, rozpanoszyło się teraz na dobre nad Wisłą, choć przez całe lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte występowało jako pióropusz zwany także przybraniem w bukietach goździków (jaka szkoda, że te duże prawie zanikły)! 

W połowie lat dziewięćdziesiątych narzeczony mojej koleżanki, marynarz, gdy raz na pół roku nadpływał do Polski, przywoził ze sobą różne egzotyczne produkty spożywcze, co stawało się okazją do eleganckich degustacji zawartości marynarskiego worka. Pewnego razu nadciągnął między innymi z ananasem, melonem, małżami w puszce i  szparagami. Pani domu przyrządziła je i rozłożyła gościom sprawiedliwie po dwa na talerze!

Poczucie obcowania z wielkim światem szybko trafił szlag, gdy wszyscy memląc, zaczęli wyciągać sobie z ust łykowate badyle! Szparagi nie zostały obrane!  Kto wtedy wiedział, że trzeba je obrać! 

Wspomniany nożyk do obierania szparagów! To nie dekadencja! It's a must w każdym domu przyjaznym szparagom! Obranie pęczka zajmuje 3 minuty.

Za co kochamy szparagi?

Szparagi mają tylko 18 kcal w 100 gr! 18!!!!!! Mogą się ścigać w tym aspekcie jedynie z kapustą kiszoną! Ale gdzie tam plebejskiej kapuście do wyrafinowania i klasy szparaga! 

Szparagi są niezwykłym źródłem:

- kwasu foliowego
- witaminy A
- witamin z grupy B
- witaminy C
- wapnia
- i błonnika  

Kwas foliowy chroni przed starzeniem i pomaga w naprawie uszkodzonych komórek, jest również niezbędny do utrzymania w dobrej kondycji układu krążenia.

Szparagi zawierają duże ilości białka - glutationu, który odgrywa ważną rolę w zwalczaniu m. in. nowotworów i choroby Alzheimera. Spożycie szparagów powoduje wzrost poziomu glutationu w organizmie i pomaga wątrobie w usuwaniu toksyn, dzięki czemu proces odnowy staje się bardziej efektywny. Amerykańscy naukowcy z Institute for Cancer Prevention udowodnili, że odpowiednie stężenie glutationu, jest skutecznym sposobem wzmocnienia systemów obrony organizmu i zapobiegania rozwoju komórek nowotworowych.

Szparagi zawierają inulinę – węglowodan niezbędny do rozwoju dobroczynnych dla naszego organizmu bakterii, zapewnia też prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Dziś na talerzu szparagi wystąpiły u boku szpinaku, który został przeciągnięty na patelni z kilkoma kroplami oleju ryżowego, dwoma ząbkami czosnku i odrobiną soli. 3 minuty.
Po obraniu, szparagi zostały wstawione do garnka z wrzącą wodą, której poziom był nieco poniżej granicy obrania. Do wody wsypałam bardzo płaską łyżeczkę soli i tyle samo cukru. Zielone szparagi gotują się trochę krócej niż białe, więc trzeba uważać, żeby nie doprowadzić ich do stanu dla osobników dysponujących jedynie gołymi dziąsłami do rozdrabniania pożywienia!


Sezon szparagowy ogłaszam za otwarty! W lodówce dwa pęczki na jutro! I tak codziennie do ostatniego szparaga pod Halą Mirowską! Na marginesie - wolę białe szparagi, ale dziś na jedynym czynnym o 17.00 straganie były tylko zielone!  

I jeszcze jedno! Naturalną koleją rzeczy po zjedzeniu moczopędnie działających  szparagów jest oddanie moczu, którego, powiedzmy eufemistycznie, zapach jest bardzo charakterystyczny! Gdy ktoś chciałby zrobić wrażenie w jakimś wyszukanym towarzystwie, proponuję poinformować, że ten zapach to efekt rozkładu asparaginy i S-metylmetioniny do: 

- metanotiolu
- dimetylosulfidu
- dimetylodisulfidu
- dimetylosulfotlenku
- dimetylosulfonu
- i bis-(metyltio) metanu. 

Powodzenia!

Dziś wyjątkowo, zamiast kalorii zjedzonych, kalorie spalone na rowerze! Zobaczymy, co jutro na to waga! 


Wielka słabość do pudełek, skrzynek, waliz, a także małych damskich torebek!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz