Pachnotka nazywana jest perillą, a w Japonii także shiso! Jest bardzo popularnym dodatkiem do dań w kuchni japońskiej i koreańskiej. W Japonii zielona pachnotka dodawana prawie zawsze do sushi. A odmiana czerwona używana jest do farbowania umeboshi czyli fermentowanych, a następnie suszonych śliwek ume, które są w istocie japońskimi morelami ;o)
Ta roślina na zdjęciu jest odmianą dwukolorową, inną niż zielona, najpopularniejsza w Japonii.
Świeże listki mogą być dodawane do sałat, zup, kasz czy ryżu! Sky is the limit! Jej smak określany jest jako coś w stylu mięty, anyżu, trawy cytrynowej, bazylii i kopru. Nie potrafię tego potwierdzić, bo nie umiem zdefiniować tego smaku. Na pewno jednak, ta, którą jadłam w Japonii smakuje zupełnie inaczej niż moja z ogrodu. Ta japońska miała dużo delikatniejsze liście i znacznie intensywniejszy zapach.
Suszoną pachnotkę można łączyć z innymi ziołami i robić napary!
![]() |
Pachnotka japońska, a wyżej opakowanko, w jakich kupuje się w Japonii te listki. |
Ja moją roślinkę kupiłam w maleńkiej doniczuszce na stoisku z ziołami w hipermarkecie i wsadziłam ją do ziemi, gdzie maleństwo pokazało, na co je stać! Na jednym zdjęciu krzewik tuż przed goleniem (nie wszystko ścięłam, nie wszystko!), a na drugim listki już na tacy w drodze do suszarki. Roślina jest jednoroczna, więc kolejnej wiosny trzeba będzie sztukę powtórzyć.
Herbatki pachnotkowe będą pite tej jesienio-zimy litrami! No to zdrówko!
Pachnotka - Smakotka. Dla Mamy, Taty, Dzieci i Kotka !
OdpowiedzUsuńJakie piękne podsumowanie odcinka ;o)
OdpowiedzUsuńCzyli Pięknotka ;-)
OdpowiedzUsuńJa Ty Droga KZ! :o))))
Usuń